czwartek, kwiecień 25, 2024
Kaplica przy ul. Kolanowskiej

Kaplica Matki Bożej Różańcowej w Kolanowie to jedna z ładniejszych kaplic na terenie miasta Bochni. Jej powstanie wiąże się bezpośrednio  z największą uroczystością na terenie powiatu bocheńskiego - koronacją obrazu Matki Bożej Różańcowej z Bochni.

Uroczystości koronacyjne na łąkach kolanowskich w 1934 r.Położona jest po lewej stronie ulicy Kolanowskiej – w pobliżu wiaduktu obwodnicy Bochni. Murowana kaplica wzniesiona została w latach 1934-1935 przez mieszkańców Kolanowa, którzy postanowili rozbudować istniejącą tu wcześniej niewielką kapliczkę, na pamiątkę uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Bocheńskiej 7 października 1934 r. Ta doniosła uroczystość zgromadziła w tym miejscu blisko 120 tysięcy wiernych (wg innych źródeł nawet 135 tys.) przybyłych czasem z odległych stron.  Tak wielka liczba wiernych oraz liczne delegacje instytucji samorządowych, państwowych i wojska, sprawiły, że na miejsce uroczystości wybrano rozległe i położone nie daleko miasta łąki kolanowskie. Aktu koronacji cudownego obrazu dokonał ówczesny biskup tarnowski Franciszek Lisowski, w asyście bocheńskiego proboszcza i inicjatora koronacji ks. Władysława Kuca.

Świadkiem podobnej uroczystości, kolanowska kaplica była w 1984 r. w 50-lecie koronacji wspomnianego wyżej obrazu.

fasada kaplicy nawiązuje wyglądem do kościoła św. Mikołaja w BochniArchitektura

Kaplica jest murowana, zbudowana z cegły w stylu neogotyckim, kryta dachówką. Prostokątna nawa i krótkie prezbiterium zamknięte trójbocznie. Fasada budowli zwieńczona szczytem trójkątnym ze sterczynami i dekoracją o motywach blend i kratownicy. Ten element kaplicy wyraźnie nawiązuje do wyglądu fary bocheńskiej. Na dwuspadowym dachu czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona iglicą i pobita blachą. W środku niewielki dzwonek. Wewnątrz kaplicy neogotycki ołtarzyk z kopią cudownego obrazu, wykonaną przez miejscowego malarza Ferdynanda Kozłowskiego.