sobota, kwiecień 20, 2024

W 1910 roku w całej Galicji uroczyście obchodzono 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Główne obchody miały miejsce w Krakowie w dniach 14-17 lipca i stały się największą manifestacją patriotyzmu i marzeń o wolnej Polsce w okresie zaborów. Również mieszkańcy ziemi bocheńskiej aktywnie włączyli się w upamiętnienie grunwaldzkiej wiktorii i zorganizowali wiele obchodów w swoich miastach i wsiach. O ich wysiłku przypominają dziś kopce ziemne, pamiątkowe krzyże i nazwy ulic.

Na przełomie Starego i Nowego Roku zastanawiamy się co nas czeka w najbliższych miesiącach, jakie przyniesie zmiany kolejny rok? Zanim więc zaczniemy snuć poważne plany na przyszłość, proponuję najpierw spojrzeć w "subiektywną kronikę" naszego miasta, w której historię Bochni potraktowałem nieco z przymrużeniem oka...

Nazwa rodzinnej wsi czy miasta zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce.  Jesteśmy do niej przywiązani, czasem darzymy ją swoistym sentymentem, a nie rzadko jesteśmy dumni, że to właśnie stąd wywodzą się nasze korzenie. Często jednak zadajemy sobie pytanie: co właściwie znaczy i skąd się wzięła nazwa mojej miejscowości? Czy można ją jakoś logicznie wytłumaczyć, nie kierując się tylko legendami i przekazami ustnymi?

Na przestrzeni wieków Raba wielokrotnie wylewała powodując tragiczne w skutkach powodzie na ziemi bocheńskiej. Rzeka, która przez wieki dawała ludziom przeróżne korzyści, bywała także groźnym żywiołem. Podczas gwałtownych powodzi jej wody rwały brzegi, zmieniały koryto, zabierały dobytek, a nie rzadko ludzkie istnienia.