czwartek 14 grudzień 2017
0
0
0
s2sdefault

Na przełomie Starego i Nowego Roku zastanawiamy się co nas czeka w najbliższych miesiącach, jakie przyniesie zmiany kolejny rok? Zanim więc zaczniemy snuć poważne plany na przyszłość, proponuję najpierw spojrzeć w "subiektywną kronikę" naszego miasta, w której historię Bochni potraktowałem nieco z przymrużeniem oka...

0
0
0
s2sdefault

Na przestrzeni wieków Raba wielokrotnie wylewała powodując tragiczne w skutkach powodzie na ziemi bocheńskiej. Rzeka, która przez wieki dawała ludziom przeróżne korzyści, bywała także groźnym żywiołem. Podczas gwałtownych powodzi jej wody rwały brzegi, zmieniały koryto, zabierały dobytek, a nie rzadko ludzkie istnienia.

0
0
0
s2sdefault

Nazwa rodzinnej wsi czy miasta zajmuje w naszej świadomości szczególne miejsce.  Jesteśmy do niej przywiązani, czasem darzymy ją swoistym sentymentem, a nie rzadko jesteśmy dumni, że to właśnie stąd wywodzą się nasze korzenie. Często jednak zadajemy sobie pytanie: co właściwie znaczy i skąd się wzięła nazwa mojej miejscowości? Czy można ją jakoś logicznie wytłumaczyć, nie kierując się tylko legendami i przekazami ustnymi?